Upute i preporuke za organizaciju rada u razrednoj nastavi od 11.5.2020.
Autor: Helena Beketić, 4. 5. 2020.

Poštovani roditelji,

temeljem zaključka Vlade RH i sukladno uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo omogućava se povratak na nastavu za određene skupine učenika razredne nastave od ponedjeljka 11.5.2020. godine.

Boravak u vrtićima i školama potencijalno može predstavljati veći rizik za zarazu djece s COVID-19 nego je to obiteljski dom odnosno kućanstvo, posebno ako su ukućani uključeni u takav tip dnevnih obaveza da mogu dosljedno izbjegavati situacije povećanog rizika za zarazu COVID-19.

Zbog toga se ostanak kod kuće preporučuje:

• djeci s kroničnim bolestima ili u doticaju s kroničnim bolesnicima. (respiratornim, kardiovaskularnim, dijabetesom, malignim bolestima, imunodeficijencijama, djece s većim tjelesnim/motoričkim oštećenjima) kao i djece čiji roditelji/skrbnici ili ukućani imaju jednu od navedenih bolesti.
  • svoj djeci za koju se ostanak kod kuće može osigurati, s obzirom da broj djece u vrtićima i školama može biti takav da se mjere fizičkog razmaka u tim kolektivima neće moći poštovati. Budući da će se nastava na daljinu i dalje održavati, potiče se nastavak obrazovanja djece razredne nastave od kuće, u svim situacijama kad je to moguće.

Prije uključivanja djeteta u ustanovu roditelji će pisanom izjavom ravnatelju potvrditi da dijete ili članovi kućanstva ne boluju niti imaju simptome bolesti COVID-19, nemaju povišenu tjelesnu temperaturu, nemaju respiratornih problema niti simptoma drugih bolesti poput gripe ili prehlade, te da se radi o djetetu s oba zaposlena roditelja te da ne postoji druga mogućnost zbrinjavanja djece.

U školi se formiraju odgojno-obrazovne skupine s manjim brojem uvijek iste djece (do 9 učenika i 1 učitelj) a nakon formiranja skupine djece 14 dana od početka primjene ovih uputa ne primaju se nova djeca u skupinu.

Molimo vas da pažljivo pročitate cjelovitu Uputu HZJZ (https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/Upute-vrtici-i-skole-29-4-2020-finalno.pdfkao i Preporuke MZO (https://skolazazivot.hr/preporuke-za-organizaciju-rada-u-razrednoj-nastavi-i-upute-za-vrednovanje-i-ocjenjivanje-u-mjesovitom-modelu-nastave/te da se razrednicima hitno i nedvosmisleno očitujete o namjeri uključivanja/neuključivanja djeteta u odgojno-obrazovnu skupinu u školi na razdoblje od 14 dana od ponedjeljka, 11.5.2020.