Međužupanijski susret učeničkih zadruga u Metkoviću
Autor: Sandra Šarić, 20. 11. 2013.

MEĐUŽUPANIJSKA SURADNJA UČENIČKIH ZADRUGA

(Metković, 15. i 16. studenog 2013.)

U 2012. godini Podružnica učeničkih zadruga Zagrebačke županije (PUZ) donijela je Odluku o međužupanijskoj suradnji učeničkih zadruga.Prošle  godine zadruge Zagrebačke županije bile su  u posjetu Istarskoj županiji, učeničkoj zadruzi u Vodnjanu, u berbi maslina.

Ove godine PUZ je pozvao na suradnju učeničku zadrugu „Crveni ždral“ iz Metkovića, čiji su zadrugari gostovali u Križu, te sudjelovali u berbi jabuka u rujnu ove godine.15. i 16. studenog 2013. učenici i voditelji školskih zadruga Zagrebačke županije gostovali su u Metkoviću.

Putovanju se pridružilo dvoje učenika naše škole( učenici 7.a razreda), te voditeljica zadruge Mirela Kovačević.

Na put su krenuli u četvrtak, 14.11.2013. oko 23:20 sati (ispred zgrade Glavnog kolodvora u Zagrebu) Samoborčekovim autobusom.Zbog dužih stajanja putem, u Metković su stigli oko 7:00 sati.Nakon doručka u  OŠ Stjepana Radića   učenici su krenuli u  posjet Udruzi osoba s invaliditetom „Prijatelj“ koja se bavi izradom suvenira, svijeća i dr. Tamo su vidjeli što i kako članovi udruge rade, te saznali o njihovim daljnjim planovima, te humanitarnom radu udruge. Odlično su se zabavili uz zakusku, harmoniku i pjesmu.

Zatim su autobusom krenuli prema Opuzenu gdje su sudjelovali u branju mandarina, a nakon toga su u otkupnoj stanici KOR-NERETVA (u vlasništvu Konzuma) saznali što se događa s mandarinama nakon berbe. Učenici su se sastali s domaćinima (obitelji metkovskih zadrugara) kod kojih su boravili te  otišli na ručak i kratki odmor, a za odrasle ručak i smještaj bio je organiziran u hotelu „Narona“.

U kasnijim popodnevnim satima posjetili su ornitološku zbirku gdje su puno naučili o pticama delte Neretve i ostalih krajeva Republike Hrvatske (posebno ugroženim i izumrlim vrstama).Predvečer je uslijedio svečani doček u školi uz prezentacije, recitacije i razne radionice. Posebno ih je oduševio nastup ženske klape koju čine učiteljice zajedno s ravnateljicom škole.Nakon toga uslijedila je večera i noćenje, za učenike kod njihovih domaćina, a za voditelje zadruga u hotelu.

U subotu ujutro okupljanje je bilo ispred škole, te su zajedno s kolegama iz Metkovića krenuli prema Momićama, odakle su lađama po rijeci Norin stigli do Vida, te posjetili muzej Narona, nastao na samom nalazištu antičkih ostataka Augustovog hrama iz 1.st.pr.Kr., jedini takve vrste u Hrvatskoj. Učenici su bili i u močvari gdje su promatrali razne ptice.Nakon rastanka s domaćinima, popeli su se na Rabu odakle se pruža nevjerojatan pogled na ušće Neretve, jedinu deltu u Hrvatskoj, te luku Ploče. Posjetili su i jedan maslinik gdje su se mogli  nakratko pridružiti branju maslina. Nakon svega uslijedio je povratak u Zagreb i jedno nezaboravno druženje  članova i voditelja učeničkih zadruga.