Posjet Matice Hrvatske Ogranak Jastrebarsko
Autor: Sandra Šarić, 30. 1. 2014.

Knjiga "Pisci jaskanskog kraja" na 220 stranica govori o vrijednim književnim djelima i piscima koji su djelovali na području jaskanskog kraja, kojeg čine Grad Jastrebarsko i općine Žumberak, Krašić, Klinča Sela i Pisarovina.

Autor predstavlja djela i pisce koji su se rodili, živjeli ili djelovali na području od Kupe do Svete Gere, od najstarijih zapisa i dokumenata do suvremenih ostvarenja. Uz poznate i priznate pisce, koji su obilježili povijest hrvatske književnosti, knjiga govori i o mnogim drugim autorima, od najstarijih do najmlađih, među kojima su neki možda i manje poznati, ali jednako zanimljivi i vrijedni. Osim autora beletristike, uvršteni su i pisci publicističkih i popularnih znanstvenih djela, prvenstveno iz društvenog, humanističkog područja.

Predstavljeni su i renomirani književnici koji su pisali o jaskanskom kraju, od Stanka Vraza, Antuna Nemčića, Augusta Šenoe i Antuna Gustava Matoša do Danka Angjelinovića i Višnje Stahuljak. Najznačajniji pisci zastupljeni su i odlomcima iz svojih djela, a knjiga je ilustrirana fotografijama autora, njihovih knjiga, rodnih kuća i mjesta u kojima su djelovali.

U srijedu 29. siječnja Osnovnu školu kardinala Alojzija Stepinca posjetio je načelnik Općine  gospodin Josip Petković Fajnik zajedno sa delegacijom Matice Hrvatske Ogranak Jastrebarsko. Ispred Matice u delegaciji su bili njezin tajnik gospodin Volarić, te gospoda Škrabe, Kufrin i Bakalas.

Tom prilikom u novouređenoj knjižnici predali su zajedničku donaciju od dvadesetak knjiga koje će biti na raspolaganju svoj djeci koja pohađaju Osnovnu školu. Ujedno su pogledali novouređene učionice, te novu zbornicu koje su se uređivale kako bi se nastava nakon praznika mogla organizirati u jednoj smjeni. Uvjerili su se i čuli kako nakon nešto više od dva tjedna uhodavanja i djece i njihovih učitelja  a sve vezano uz jednosmjenski rad funkcionira u najboljem redu.