10.veljače Stepinčevo
Autor: Sandra Šarić, 11. 2. 2014.

Misnom slavlju  u Crkvi Presvetog Trojstva u Krašiću koje je započelo u jutarnjim satima nazočio je velik broj vjernika hodočasnika, među kojima  su i hodočasnici-pješaci iz Zagreba, Karlovca i Duge Rese,Dalmacije  i drugih krajeva Hrvatske. Svečanim misnim slavljem obilježena je 54. godišnjica smrti našeg blagopokojnog kardinala Stepinca. Mons.Juraj Batelja sa mnoštvom svećenika predvodio je misno slavlje.

Nakon misnog slavlja uslijedilo je polaganje cvijeća kod kipa kardinala .Osim načelnika gradova Jastrebarsko,Klinča Sela,Pisarovine,Ozlja i Zagreba te njihovih zamjenika svetoj misi  nazočio je župan Zagrebačke županije gospodin Stjepan Kožić,župan Međimurske županije gospodin Matija Posavec zajedno sa načelnikom Općine Šenkovec gospodinom Sašom Horvatom, njegovim zamjenikom, te vijećnicima u općinskom vijeću Općine Šenkovec. Nakon Svete mise održana je svečana sjednica Općinskoga vijeća na kojoj je potpisana Povelja o posebnoj suradnji između Općine Krašić i Općine Šenkovec iz Međimurske županije.

Jutarnje misno slavlje popratila je HRT. U poslijepodnevnim satima održana je sveta misa koju je predvodio vlč.Dragutin Kučan  a namijenjena je  za sve učenike  ,roditelje, djelatnike  osnovne škole Kardinal  Alojzije Stepinac  i mještane .

Alojzije je 8. svibnja 1898. na obalama Kupčine i Kupe, ovdje u  Krašiću postao Isusov učenik i apostol, a 10. veljače 1960. i mučenik.U besmislom životu natopljene hrvatske grude sijao je dar vjere. Bez obzir na poruke i prijetnje u poplavi zabluda i bezumlja ribario je i za Boga osvajao duše. Dok su drugi rušili, on je gradio;  dok su drugi palili usjeve , on je pozivao svoje vjernike i skupljao hranu za izgladnjeli svijet na našim otocima; dok su drugi stvarali neslogu, on je vlastiti život uložio da pokaže potrebu sloge i jedinstva hrvatskog naroda.Hrabrio je i učio  Božji narod da vjera nije kabanica koju možeš okrenuti po vlastitoj volji, jer vjera se ne sastoji  u izvanjskom obliku, ne potvrđuje se komadom papira koje sakriva trulo srce, već se očituje djelima.

Alojzijev ljudski, kršćanski, svećenički, biskupski i narodni značaj obilježili su blistavu stranicu hrvatske i svjetske povijesti. Zato je blaženik i danas izazov povratka vjeri otaca svih Hrvata koji su se od nje udaljili; obnovi vjernosti onih koji su se Kristu iznevjerili; još većoj postojanosti onih koji su pokušali sačuvati zdrav osjećaj rodoljublja i ljubavi prema domovini.

Misna slavlja pjevanjem je uveličao zbor domaće župe pod ravnanjem s. Mirjam Dedić.

U molitvi očekujemo njegovo proglašenje svetim.

Priloženi dokumenti:
stepincevo_2014_m.jpg (63.96 KB)