Međunarodni projekt
Autor: Sandra Šarić, 1. 5. 2011.

ZELENI ex – tempore 2011.-pauci

Dana 22.04. 2011. godine na Dan planeta Zemlje na poziv II osnovne škole Celje sudjelovali smo na međunarodnom projektu Zeleni ex- tempore .Ravnateljica Sandra Šarić,učiteljica likovne kulture Martina Štengl  te učenici Petra Perin  i Jakov Cipurić  krenuli su rano ujutro u Celje.

To je drugi likovni ex-tempore koje je škola u Celju organizirala i naše drugo sudjelovanje.Tema koja je odabrana su pauci i njihove mreže koji su zanimljivi u obrazovnom,umjetničkom kulturnom i sociološkom smislu.Tom temom željelo se razbiti stereotip o strahu pred nepoznatim,nestvarnosti te nepoznatim i drugačijim.Učenici su pod vodstvom svojih mentora stvarali  na likovnom području u unutrašnjosti školskog prostora.

Susret nije imao natjecateljski karakter već sudionički.Namjenjen je stvaranju,druženju,razmjenu iskustva  učenika  i učitelja.Škola je osigurala materijal i pomoć. Predviđen program se sastojao od sakupljanja sudionika,priprave i podjele materijala te početka rada.Oko 13.00-14.00 predviđen je ručak te odlazak u razgledavanje grada .Za to vrijeme svi radovi bili su izloženi u školi sa natpisima mentora učenika i škole.

U popodnevnim satima oko 18.00 započela je glavna priredba  posvećena toj temi na kojoj su podijeljena javno priznanja sudionicima i organizatorima. Po završetku svi posjetioci roditelji, gosti ,sudionici mogli su uživati u izložbi koja je bila vrlo uspješna i posjećena.Ove godine sudjelovale su mnoge škole iz Celja: GIMNAZIJA CENTER CELJE,OŠ SLIVNICA PRI CELJU,I.OŠ ŽALEC,OŠ HUDINJA CELJE,OŠ POD GORO,SLOVENSKE KONJICE,OŠ LAVA CELJE,VRTEC ZARJA CELJE,II.OŠ CELJE,OŠ KOZJE I OŠ BISTRICA NA SUTLI,OŠ GLAZIJA CELJE,IV.OŠ CELJE,I.OŠ CELJE te 2 iz drugih država i to OŠ KARDINAL ALOJZIJE STEPINAC  iz Hrvatske i OŠ MLADOST ,TOMAŠEVAC iz Srbije.BilI smo jako iznenađeni  što je ove godine bilo više sudionika i što smo mogli  upoznati ravnatelje i učitelje i učenike iz susjednih država .U razgovorima o radu,o školstvu imali smo dosta  zajedničkih pitanja,sličnih odgovora.Standardi su različiti pa su i plaće različite. Sistem školovanja se u nekim stavkama razlikuje.Sva iskustva koja smo razmijenili pomoći će nam u izgradnji još boljih odnosa između ovih triju država i škola.Dogovor je uslijedio da se u slijedećoj godini pokušamo susresti i razmijeniti iskustva u svojim školama koja će trajati najmanje dva do tri dana.Nakon održane priredbe i izložbe uslijedila je večera te povratak kućama.Ovaj dan pamtiti će i učenici koji su se mogli družiti i izmjenjivati iskustva te stvarati nova prijateljstva. (vidi galeriju slika).