Projekti i natječaji
Projekt Memento prijateljstva 2
Autor: Administrator , 14. 3. 2016.

Tijekom tjedna 16.-20.11.2015., a uoči obilježavanja Dana prava djeteta 20.112015., sudjelovali smo u projektu Memento prijateljstva 2.

Memento prijateljstva je aktivan projekt Udruge Zvono i eTwinning zajednice pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta čija je idejna autorica učiteljica mentor Sandra Vuk. Projekt Memento prijateljstva 2 je započeo s radom 1. listopada 2015. g. i trajao do kraja siječnja 2016. g.

S učenicima od 1.-4. razreda matične i područnih škola, provedene su radionice kroz koje smo kod učenika razvijali aktivne kompetencije Građanskog odgoja i obrazovanja (međupredmetno i samostalno).

Za sudjelovanje u projektu učiteljice i učitelji razredne nastave i stručna suradnica logopedinja priimili su priznanja, a izvješća i fotografije s održanih radionica objavljeni su u zborniku projekta.

Učenici su kroz radionice radili na boljem upoznavanju sebe, ovladavanju svojim emocijama, razvijanju odgovornosti prema sebi i drugima. Usvajali su temeljne humane vrijednosti kao što su: prijateljstvo, nenasilje, pravednost i empatija. Primjenjivali su dječja prava u svakodnevnom životu i učili preuzimati odgovornost za svoje postupke.

Tijekom ovih radionica ponovili smo i osvijestili najvažnija prava i obveze koje imaju kao učenici i kako se ponašati u skladu s njima. Osvijestili su da prava i obveze koje imaju kao učenici jednako pripadaju svakome drugom učeniku bez obzira na spol, nacionalnu ili vjersku pripadnost, sposobnost i imovinsko stanje. Razumjeli su važnost postupaka za očuvanje prostora, predmeta i okoliša, pokazivali odgovornost za održavanje čistoće u razredu i školi. Izradili su poticajne plakate o svojim pravima i obvezama unutar razredne zajednice.

Zadaci projekta usmjereni su na jačanje kompetencije učenika na području znanja, stavova – vrijednosti i vještina.

U nastavku možete pregledati dio Zbornika radionica projekta i fotografije s radionica.

/upload/os-alojzije-stepinac-krasic/images/newsimg/473/File/memento%20prijateljstva.pdf