Predstavljanje knjige
Autor: Sandra Šarić, 16. 4. 2013.

U vatrogasnom  domu u Pribiću 13.travnja predstavljena je knjiga Štefana Milasinčića -Stršljena  pod nazivom Maeštra kod petrolejke“

Riječi koje je uputila učiteljica engleskog jezika  Dragica Cvetan Žakula:

"Pripala mi je izuzetna čast da se osvrnem na izdanje spomenara VII, (Poreč 2012.) Štefana Milašičića-Stršljenja pod nazivom „Maeštra kod petrolejke“.

Budući da i sama imam pedagoško zvanje, naime, učiteljica sam engleskog jezika u OŠ „Kardinal Alojzije Stepinac“ u Krašiću, pa sam upoznata sa svim prednostima i nedostatcima toga zanimanja.

Uloga učitelja je podučavati djecu pisanju, čitanju i računanju:  stjecanju vještina  i kompetencija hrvatskog i stranog jezika (koji sama predajem), književnosti i gramatike, povijesti, prirode i društva, matematike i dr.

Autor se ovdje dvojako odnosi prema svojoj sestri i njenoj ulozi:

1. učiteljice nižih razreda (danas razredne nastave) i
  2. majke. Ona ima ulogu zamjenske majke brojnoj djeci.

Kroz povijest školstva vidljivo je da su uglavnom žene bile učiteljice jer za to imaju više smisla, iskustva i majčinske ljubavi.

Kroz slobodne aktivnosti produbljuje se interes i ljubav prema drugim vrijednostima kao što su gluma, šport, muzike, umjetnost, ekologija…

Kroz biografiju autor prikazuje život i rad jedne učiteljice u osnovnoj školi po selima u vrijeme prije, za vrijeme i poslije II. svjetskog rata.

Ova knjiga predstavlja krunu spisateljskog rada autora Štefana Milašinčića u koju je projicirao svu svoju ljubav, znanje i iskustva spisateljskog opusa novinara, književnog  amatera  i stručnjaka za marketing.

„Maeštra kod petrolejke“ predstavlja biografiju života i rada jedne učiteljice izrasle iz autorova srca i bratske ljubavi i zahvale sestri Milici Milašinčić-Radin. Svaka njena lijepa i topla riječ, djelo, gesta kojim je označavala svoj život  i rad „narodne“ učiteljice na selu, supruge, majke, bake, kćeri, sestre, prijateljice i kolegice učiteljice.

Knjiga pokazuje njen životni put od djetinjstva u rodnome Pribiću, gradovima školovanja za učiteljicu u Karlovcu i Zagrebu, te mjestima rada u osnovnim školama u Cvitanima, Varvanima, Žbadanju, Baderni i Svetom Lovreču Pazenatičkom, te gradu Poreču.

Dajmo svoj glas, lijepu riječ ovoj knjizi kao publikaciji koja je dokaz vrijednog napora da se predstavi bogatstvo života i rada jedne učiteljice. Knjiga, osim što donosi obilje obavijesti  i ilustracija čitatelju daje mnoštvo pitanja i odgovora  koja su neobično životna i za nas učitelje danas.

Zbivanja i osobe iz stvarnog školskog  života, zrcaljeni u pojedinačnomdoživljaju i svijesti često su tema memoarskih zapisa. Upravo tako učiteljica i sestra Milica bila je nadahnuće za stvaranje ove knjige koju imamo danas u svojim rukama.

Ponovno se, po tko zna koji put, pokazala točnim činjenica da učiteljsko zvanje možemo nazvati svojim kada ga uspješno drugome darujemo. O tome govore i generacije učiteljice Milice.

Da čuvamo i prenosimo duhovnu kulturnu baštinu našega zavičaja na buduća pokoljenja, svjedoci su i učenici naše škole, članovi etno-skupine koji sudjeluju u obrednim tradicijskim ophodima pjevajući obredne popijevke:

za Jurjevo (23.4.) „Jurjevsku pjesmu“ i

za Ivanje ivanjsku (24.6.) „Grličica grkovala“

Sudjeluju u ophodima i pjevaju za plodnost, za blagostanje u slijedećoj godini zahvaljujući na plodovima prirode."